Váš rádce a partner v oblasti investic
a hypotečních úvěrů
Dnes je pondělí 9. prosince
Česky English

Otázky a odpovědi

Igor Kulhánek, Praha
Slyšel jsem, že při druhém a dalším refinancování úvěru na bydlení není možno úroky z tohoto úvěru již daňově zvýhodnit. Múžete mi říci, co je na tom pravdy?
Hypoconsulting
Podle vyjádření ministerstva financí je toto mylný výklad a i při druhém a dalším refinancování lze úroky zahrnout do nezdanitelné části daně z příjmu fyzických osob.
Otázka
Chci si pořídit byt v hodnotě cca 1 800 000,- Kč. Je výhodnější použít hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření.
Hypoconsulting
Na tuto otázku není obecná jednoznačná odpověď. Ačkoliv je stavební spoření vnímáno v první řadě jako spoření, je spojeno s velmi efektivními a dostupnými úvěrovými nástroji, a to i pro částky o kterých se zmiňujete. V každém případě je třeba analyzovat Vaši konkrétní situaci a vyhodnotit a poté zvážit obě možnosti. Zatímco klasický hypoteční úvěr je poměrně striktně definovaný, stavební spoření poskytuje samo o sobě velkou variabilitu a z ní plynoucí širokou dostupnost. Toto je typický případ pro poradenské služby Hypoconsulting, které poskytujeme zdarma.
Otázka
Plánujeme rodinu a rádi bychom pořídili byt ještě předtím. Naše příjmy však budou po dobu mateřské dovolené dočasně nižší a zřejmě bychom měli z tohoto důvodu problém hypotéku na potřebnou částku získat. Existuje nějaké řešení?
Hypoconsulting
V tomto případě připadá do úvahy několik variant. Jedním řešením je tzv. flexibilní hypotéka, kdy je možno měnit v definovaných obdobích v určitých v určitém rozmezí měnit výši splátky. Dále připadá v úvahu hypotéka s progresivní sazbou, která je obzvláště vhodná pro mladé rodiny, u kterých se do budoucna očekává nárůst příjmů. Pro kratší období je možno sjednat i prostý odklad splátky. Pro rozhodnutí mezi těmito variantami je zapotřebí znát více podrobností a vybrat tu nejvýhodnější na základě hlubší analýzy.
Otázka
Při žádosti o hypoteční úvěr mi banka nedá výši úvěru, kterou bych potřebovala, protože platím spotřebitelské úvěry. Bez těchto plateb bych však úvěr mohla dostat dokonce větší než potřebuji. Je zde nějaké řešení?
Hypoconsulting
Některé banky nabízejí možnost splacení takovýchto spotřebitelských úvěrů neúčelovou částí hypotečního úvěru. Úvěry, které se takto splatí do doby tří měsíců pak nejsou brány do úvahy při hodnocení bonity klienta. Vzhledem k tomu, že hypoteční úvěr rozprostře platbu těchto úvěrů do delšího období, není potom obvykle problém ani s celkovou výší splátky.
Otázka
Chci stavět svépomocí a přitom financovat stavbu hypotékou. Musím dokladovat všechny platby fakturami?
Hypoconsulting
Zde opět existují mezi jednotlivými bankami značné rozdíly. Některé striktně vyžadují faktury pro všechny platby, zatímco u některých se prokazuje účelovost např. kontrolou postupu stavby. Zcela jinou variantou je použití tzv americké hypotéky, kde banka účel nezkoumá. Nevýhodou je ale vyšší úroková sazba a nemožnost ručit stavěnou nemovitostí
Otázka
Chci stavět dům a nemám nemovitost, kterou bych ručil. Vlastním pouze stavební pozemek, který ovšem svou hodnotou nestačí zajistit hypoteční úvěr na celou stavbu.
Hypoconsulting
Zde je řada způsobů jak postupovat. Nejefektivnější se většinou jeví cesta zahájit stavbu vlastními náklady, tak aby bylo možno tuto zanést do katastru jako rozestavěnou. Potom je možno po dohodě z bankou (zde opět existují mezi bankami značné rozdíly) získat úvěr až do výše budoucí ceny hotového domu. Čerpání se pak provádí postupně a banka kontroluje účelovost vynaložených prostředků. Jiná možnost je například dočasné zastavení jiné nemovitosti, která je majetkem někoho jiného, do doby než je stavba zanesena do katastru jako rozestavěná a poté změnit zástavu a postupovat dále jak už bylo popsáno výše. Protože celá problematika je poměrně komplikovaná, doporučuji si prostřednictvím kontaktního formuláře či e-mailu sjednat na toto téma konzultaci zdarma.
Otázka
Projeví se u nás důsledky hypoteční krize ve Spojených státech? Ovlivní to nějakým způsobem podmínky hypoték u nás?
Hypoconsulting
V současné době jsou odpovědi většiny bank na tuto otázku vysoce diplomatické a žádné změny neindikují. Dá se však očekávat, že i když to banky veřejně nedeklarují, že budou pravděpodobně obecně opatrnější při posuzování úvěrových rizik, což bude mít patrně za následek větší procento zamítnutých úvěrů.
Otázka
Mám problém s prokázáním dostatečného příjmu pro schválení hypotéky, ale vzhledem k budoucím očekávaným příjmům u mě rozhodně nebude problém se splácením úvěru. Přitom chci zastavit nemovitost, která riziko banky bohatě kryje. Prosím o radu, jak tuto situaci vyřešit.
Hypoconsulting
V tomto případě doporučuji zvážit jiný bankovní ústav a produkt typu hypotéka bez prokazování příjmů. Vzhledem k tomu, že celá problematika překračuje prostor v této sekci, doporučuji si prostřednictvím kontaktního formuláře či e-mailu sjednat na toto téma konzultaci zdarma.
Otázka
Jaký je do budoucna očekávaný vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů?
Hypoconsulting
Úrokové sazby již rostly prakticky celý rok 2007. V roce 2008 se k dosavadnímu vývoji přičtou další faktory, zejména očekávaná vyšší inflace apod. V nejbližší době je také pravděpodobné navýšení základních úrokových sazeb centrální bankou. Z tohoto důvodu je další růst úrokových sazeb hypoték velmi pravděpodobný, i když asi nebude příliš strmý.

Svůj dotaz vložte zde

* Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit
** V případě vyplnění Vám na zadanou adresu zašleme upozornění, že Váš dotaz byl zodpovězen.
Volejte +420 602 224 499

Spolupracujeme s následujícími nejvýznamnějšími finančními institucemi na našem trhu, z jejichž produktů pro klienty vybíráme a nabízíme nejlepší aktuálně dostupná řešení:

Conseq Investment Management, a.s.
Česká spořitelna
ČSOB
Hypoteční banka
Komerční banka
Modrá Pyramida
Raiffeisenbank
UniCredit Bank
Wüstenrot
LBBW Bank
mBank
Sberbank
Equa bank
Hypoconsulting | www.hypoconsulting.cz | E-mail: | info@hypoconsulting.cz | Tel.: +420 602 224 499